Bilmeny: Caprese-blings, sursøt-marinerte kyllingspyd med mangosalat, og yoghurt med bringebær og daim

Jeg elsker å farte rundt i det langstrakte landet vårt, for å oppdage nye, fine steder! Men enten man skal til de vakre fjellene på Sunnmøre, de hvite sandstrendene i Lofoten eller til spennende Kjerag i Rogaland, så innebærer det ofte mange timer i bil.

Bilturen er fin, men maten man får kjøpt langs veien er ikke alltid like innbydende. Ofte er bensinstasjonsmat det eneste alternativet, ofte med det resultatet at maten både er helt lik overalt (hamburger, pølse, pommes frittes, is), og ikke særlig sunn.

Altså, jeg er INGEN helsefreak, og det kan være godt med junk-mat av og til! Men på lange turer med flere stopp finnes det gode alternativer. Scroll ned så finner du mitt forslag!

Attachment-1-8
Frisk luft, nydelig utsikt, milevis fra nærmeste bensinstasjon! 🙂 Viewpoint Snøhetta på Dovrefjell ligger ca en kilometer fra parkeringsplassen (som igjen ligger ca en km fra E6), og er vel verdt turen. Stedet byr på spennende arkitektur og nydelig utsikt mot Snøhetta-panoramaet. Følg skilting så finner du fram!

Et annet aber med bensinstasjoner er at det ofte ikke er så hyggelig å spise der. Inne er det sjelden sitteplasser, og ute dominerer biler og eksos. En bensinstasjon er ikke noe godt lekested for barn, og de klør gjerne etter bevegelse når de stillesittende timene i baksetet har blitt mange og lange.

(Her skjærer jeg alle over en kam, det finnes sikkert gode og hederlige unntak med både sunne matalternativer og lekerom for barn. Men mitt inntrykk er at slike steder hører til sjeldenhetene…. :-/)

Attachment-1-10
På vei mot Viewpoint Snøhetta ligger det infotavler på stien. Spennende for lesekyndig åtteåring som leste for fireåringen. Vi lærte en hel del om jakt- og fangsthistorie på veien! Samtidig – herlig for rastløse barneføtter å spurte i vei, uten å måtte ta hensyn til biltrafikk. Veien er tilrettelagt for barnevogn og rullestol. Husk å ta med søppel tilbake, dette stedet fortjener god behandling!

Løsning: Medbrakt!

Et alternativ til bensinstasjoner og hurtigmat er medbrakt mat og transportvennlig kjøkken, nemlig PRIMUS!

Med en primus og en kjølebag med akkurat det DERE har lyst på i bilen, kan dere stoppe på den fine plassen med de krokete trærne, der ungene hadde så lyst til å klatre. Eller ved den svale elva, der små tær kan avkjøle seg og plaske. Man trenger ikke gå mange metrene fra veien, naturopplevelsene er gjerne bare en sving og noen steiner unna!

Det eneste du trenger for å gjøre noe lignende, er (i tillegg til vanlig primus-utstyr, som du finner oversikt over her og her) en kjølebag (vi har en type femtikronerssak fra Europris), og kjølelementer som du finner ferdig nedfryst på matbutikken. Med dette utstyret holder maten seg kald i flere timer. Enkelt og genialt, og du kan enten velge å handle inn alt dagen før turen, eller handle underveis.

Her har jeg satt sammen en bilmeny, som passer godt for en familie på tur. Prøv den på neste tur! 🙂

1: Lunsj: Lun blings med mozzarella, tomat og basilikum

IMG_0050 (1)
Enkelt, raskt og himla godt: Caprese-blings!

Denne lunsjen (som er inspirert av retten Caprese) tar omtrent ETT minutt å lage, og den smaker helt himmelsk. Mozzarella og tomat er noe de fleste barn synes er godt, men man kan gjerne droppe basilikumen for de minste. Få ingredienser gjør at denne retten passer godt for biltur.

Stopp på et fint sted og la ungene springe litt rundt, men ikke for langt, for lunsjen er klar på null komma niks! 😉

Dette trenger du til fire personer:

  • En pakke grove polarbrød
  • To pakker fersk mozzarella
  • Røde, fine tomater
  • Fersk basilikum
  • Litt salt

Slik gjør du:

  • Skjær opp tomat og mozzarella i rause skiver.
  • Fyr opp primusen, og stek polarbrød så de blir lune og litt gyldne på hver side.
  • Legg skiver av tomat og ost på brødene, og noen blader basilikum for dem som ønsker det.
  • Nyt! 🙂

Middag: Sursøt-marinerte kyllingspyd med mangosalat

Attachment-1-6
Hovedrett: Kyllingspydene ble en fulltreffer hos både voksne og barn! Som fireåringen sa: «Nå koser vi oss, dere!»

Denne retten tar ikke lang tid å lage, ca femten minutter, men hvis du vil ha fullt utbytte av den er det lurt å legge kyllingen i marinade kvelden før avreise. Men det er også en mulighet å steke kyllingen rett i marinaden, godt blir det uansett! To primuser er en fordel, men ikke noe must.

Dette trenger du:

Marinade:

  • En til to dl balsamicoolje (egen flaske på butikken. Hvis du ikke finner, bland balsamicoeddig med litt rapsolje).
  • To ss sweet-chili-saus
  • To ss soyasaus
  • En håndfull fersk koriander

 

  • Fire kyllingfileter
  • To poser boil-in-bag ris
  • En moden mango
  • Litt rapsolje
  • Litt ekstra sweetchili-saus
  • Salt og pepper
  • Rene enganshansker i plast (kjøpes på matbutikk eller feks Europris. Store pakker, rekker lenge!)
  • Trepinner til matlaging (lagt i bløt så de ikke tar fyr)

Her trer jeg og ungene kylling på spydene. Hanskene inspirerte ungene til å leke lege! 😉

 

Slik gjør du: 

  • Skjær kyllingen i lange strimler, ca fire strimler per filet.
  • Lag marinaden, og ha den i en brødpose.
  • Legg kyllingen i, og legg kjølig. (Gjerne i kjøleskap over natten).
  • Vel framme på rasteplassen tar dere fram primusen og setter på vann til koking.
  • Ha i risen og la det koke etter anvisning på pakken. (De fleste tar ti-femten minutter).
  • I mens tar du fram trepinnene, plasthanskene og kyllingen. (Det er viktig med plasthansker fordi du mest sannsynlig ikke har anledning til å vaske hender. Vær nøye med at du kun tar i kylling og trepinner mens du holder på, og at du vrenger av deg hanskene når du er ferdig. Slik unngår du farlige kyllingbakterier!)
  • Tre kyllingen på spydene, og legg rett i middels varm panne. Stek i noen minutter på hver side, og vær sikker på at det er helt gjennomstekt. (Dette var barna med på, stor stas! Men pass på at de ikke stikker hull i hanskene med spydene).
  • Når kyllingen er ferdigstekt lar du dem hvile noen minutter. I mens skjærer du opp mango i biter, og blander med fersk koriander og litt rapsolje.
  • Dander ris på tallerken, med kyllingspyd og mangosalat. Hell gjerne over litt sweetchili-saus.
  • Nyyyt! Dette er superdigg mat for store og små, og en av våre store yndlingsretter!
  • NB: Legg alle redskaper som har vært brukt til rå kylling, i en egen plastpose når dere rydder etter måltidet. Slik unngår dere spredning av kyllingbakterier).

Dessert: Yoghurt naturell med bringebær og daim

Attachment-1-9
Friskt: Denne desserten er det enkleste som går an, nesten! Garantert suksess!

Denne desserten er så enkel at den nesten lager seg selv, og er en fin avslutning etter at kyllingen er fortært. Superenkel, og litt sunnere enn softis på bensinstasjonen!

Dette trenger du: 

  • Et stort beger yoghurt naturell
  • Et beger bringebær
  • En daim-sjokolade

Slik gjør du:

  • Ha yoghurt i plastikkskåler eller en kopp.
  • Legg bringebær oppå.
  • Hakk daim og strø over.
  • Nyt! 🙂 (Gjerne med kaffe til).

Da gjenstår det bare å ønske god tur og bon apetitt! 🙂

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Twitter-bilde

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s